واگذاری بنگاه‌های دولتی در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله(ETF)

news-date

تاریخ انتشار: ۱۹ آذر, ۱۳۹۸

به گزارش رسام مگ:‌بر اساس تبصره دو لایحه بودجه سال ۹۹، به دولت اجازه داده می‌شود واگذاری بنگاه های دولتی موضوع جز (۲) بند «د» سیاست‌های کلی اصل ۴۴ را پس از احزار صلاحیت حرفه‌ای و اهلیت متقاضی در قالب «ETF» انجام دهد.

واگذاری بنگاه‌های دولتی در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با رعایت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی امکانپذیر است.که در لایحه بودجه سال آینده پیشنهاد شده دولت واگذاری بنگاه های دولتی موضوع جز (۲) بند «د» سیاست‌های کلی اصل ۴۴ را پس از احراز صلاحیت حرفه‌ای و اهلیت متقاضی در قالب «ETF» انجام دهد.

همچنین بدهی دولت و بخش‌های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیر دولتی از محل واگذاری اموال و دارایی‌های متعلق به دولت، موسسات و شرکت‌های دولتی و مشمول واگذاری در قانون سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی قابل پرداخت است.

طبق لایحه بودجه ۹۹، دولت مکلف شده بنگاه‌های دولتی را در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس واگذار و برای تقویت تعاونی‌ها پرداخت کند. همچنین به دولت اجازه داده شده مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال از بدهی خود را از طریق فروش سهام و دارایی‌های مالی تامین کند.

در ادامه این تبصره و در بند «ج» آمده است که وزراء و روسای ذی ربط دستگاه های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مکلفند تا پایان خرداد ماه فهرست شرکت های زیر مجموعه خود که سهم دولت در آنها کمتر از پنجاه درصد (۵۰ درصد) است را به همراه میزان سهام تحت تملک دولت در هر شرکت، صورت های مالی حسابرسی شده و صورت جلسه مجمع را به وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه ارسال کند.

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد