کاهش جریان نقد صندوقها در هفته چهارم آبان‌ماه

news-date

تاریخ انتشار: ۴ آذر, ۱۳۹۸ - آخرین بروز رسانی : ۴ آذر, ۱۳۹۸

در هفته چهارم آبان‌ماه جریان ورود و خروج هفتگی وجوه نقد به صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری با کاهش روبه رو بوده است.

بررسی‌های رسام مگ نشان داد که در هفته چهارم آبان‌ماه جریان ورود و خروج هفتگی وجوه نقد به صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری با کاهش روبه رو بوده است.

میانگین هفتگی نقد ورودی صندوق‌ها تا هفته سوم برابر با ۳۴,۵۰۹ میلیارد ریال و خروجی نیز برابر با ۲۷,۷۰۸ میلیارد ریال است. این در حالی است که میزان ورودی در هفته چهارم برابر با ۲۹,۳۴۸ میلیارد ریال و خروجی به اندازه ۲۶,۲۵۷ میلیارد ریال بود. بنابراین جریان نقد ورودی با کاهش ۸,۳۸۸ میلیارد ریال و جریان نقد خروجی با کاهش ۷،۶۷۹ مواجه شد.

 

در نمودار زیر میانگین جریان نقد هفتگی (سه هفته اول آبان ماه) و جریان نقد هفته چهارم آبان‌ماه آورده شده است.

لازم به ذکر است که ورود و خروج وجوه نقد به صندوق‌ها، از طریق صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری آن‌ها صورت می‌گیرد. در ماه‌های اخیر بسترهای اینترنتی برای صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها فعال شده بودند که سهم قابل ملاحظه‌ای در این جریان داشتند. به عنوان مثال سامانه معاملات رسام یکی از مهمترین سامانه‌های معاملاتی در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که امکان ارسال سفارشات صدور و ابطال را بدون نیاز به مراجعه حضوری سرمایه‌گذاران به شعب صندوق‌ها فراهم کرده است. استفاده از این سامانه‌ها به دلیل صرفه‌جویی در زمان و هزینه برای سرمایه‌گذاران، مورد استقبال آن‌ها قرار گرفته است اما در هفته اخیر استفاده از این بستر برای سرمایه‌گذاران با اختلال مواجه شد و در نتیجه صندوق‌ها با کاهش جریان نقد مواجه شدند.

 

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

کاهش جریان نقد صندوقها در هفته چهارم آبان‌ماه – سیگنال

[…] گزارش سیگنال به نقل از رسام مگ، بررسی‌های رسام مگ نشان داد که در هفته چهارم آبان‌ماه […]

آخرین رویداد