چراغ سبز بانک‌ها به کاهش نرخ سود سپرده

news-date

تاریخ انتشار: ۱۴ آبان, ۱۳۹۸ - آخرین بروز رسانی : ۱۴ آبان, ۱۳۹۸

برخی بانک‌های خصوصی و دولتی به تازگی اقدام به کاهش نرخ سود سپرده کرده اند، به همین دلیل به نظر می‌رسد طی بخشنامه‌ای کاهش نرخ سود سپرده در راه است. این موضوع می‌تواند جذابیت بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری را افزایش دهد. به گزارش رسام مگ،‌ بررسی‌های میدانی تسنیم به شعب بانک‌های دولتی و خصوصی نشان می‌دهد …

برخی بانک‌های خصوصی و دولتی به تازگی اقدام به کاهش نرخ سود سپرده کرده اند، به همین دلیل به نظر می‌رسد طی بخشنامه‌ای کاهش نرخ سود سپرده در راه است. این موضوع می‌تواند جذابیت بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری را افزایش دهد.

به گزارش رسام مگ،‌ بررسی‌های میدانی تسنیم به شعب بانک‌های دولتی و خصوصی نشان می‌دهد برخی بانک‌های خصوصی همچنان سود ۲۰ درصدی به سپرده‌گذاران می‌پردازند ولی دیگر از صندوق‌های سرمایه گذاری با سودهای زیاد خبری نیست. به عبارت دیگر ظرفیت   صندوق‌های سرمایه گذاری که معمولاً سودهای جذاب‌تری به سپرده گذاران می‌پردازند در اکثر بانک‌ها تکمیل است و آن‌ها نمی‌توانند سپرده‌گذار جدیدی را به این صندوق‌ها جذب نمایند.

در عین حال، برخی از بانک‌های خصوصی که پیش از این نرخ سود ۲۰ درصدی به سپرده گذاران پرداخت می‌کردند از دریافت بخشنامه جدیدی طی یکی دو هفته اخیر خبر می دهند که طبق آن دیگر نمی‌توانند سود ۲۰ درصدی پرداخت کنند.

به نظر می‌رسد این بانک‌های خصوصی نرخ سود را از ۲۰ درصد به ۱۹ و ۱۸ درصد کاهش داده‌اند که دلیل آن به مرکز مربوط است.

در این رابطه مسئول شعبه یکی از این بانک‌های خصوصی تأکید دارد اگر فردی به‌تازگی قصد افتتاح حساب داشته باشد مشمول نرخ‌های جدید می‌شود. در این بانک خصوصی برای سپرده‌های بیش از ۱۰۰ میلیون تومان سود ۱۹ درصدی و کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان سود ۱۸ درصدی لحاظ می‌شود.

یکی دیگر از بانک‌هایی که نرخ سود سپرده‌های بیش از ۱۰۰ میلیون تومان را از ۲۰ به ۱۸ درصد و کمتر را به ۱۵ درصد از ابتدای مهر ماه کاهش داده عضو بانک‌های دولتی‌ است.

براین اساس، ارسال بخشنامه جدید بانک مرکزی به بانک ها مبنی بر کاهش پرداخت سود به سپرده های بانکی می تواند نشانه چراغ سبز برای افزایش جذابیت بازار سرمایه نسبت به بازارهای رقیب و تغییر جهت جریان نقدینگی سرگردان باشد .

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد