بخشنامه جدید برای نرخ سود سپرده‌ها در راه است

news-date

تاریخ انتشار: ۱۴ آبان, ۱۳۹۸ - آخرین بروز رسانی : ۱۴ آبان, ۱۳۹۸

به نظر می‌رسد برخی بانک‌های خصوصی و دولتی در صورتی اقدام به کاهش نرخ سود سپرده کرده‌اند که دستورالعملی از طرف بانک مرکزی صادر نشده؛ به همین دلیل بخشنامه جدید برای نرخ سود سپرده‌ها در راه است. به گزارش رسام مگ به نقل از تسنیم، نرخ سود سپرده در بانک‌های خصوصی و بعضاً دولتی هرچند طبق …

به نظر می‌رسد برخی بانک‌های خصوصی و دولتی در صورتی اقدام به کاهش نرخ سود سپرده کرده‌اند که دستورالعملی از طرف بانک مرکزی صادر نشده؛ به همین دلیل بخشنامه جدید برای نرخ سود سپرده‌ها در راه است.

به گزارش رسام مگ به نقل از تسنیم، نرخ سود سپرده در بانک‌های خصوصی و بعضاً دولتی هرچند طبق مصوبه شورای پول و اعتبار حداکثر باید ۱۵ درصد باشد ولی از سال قبل رسماً و علناً بانک‌ها از این مصوبه پیروی  نکرده و نرخ سود را به ۲۰ درصد افزایش دادند. سود ۲۰ درصدی به سپرده مشتریان بانکی هم‌اکنون نیز در برخی از بانک‌ها پرداخت می‌شود اما نکته مهم اینجاست که از چند هفته قبل، برخی بانک‌ها از سود ۲۰ درصدی عقب‌نشینی و نسبت به کاهش نرخ سود سپرده اقدام کرده‌اند.

مراجعات به شعب بانک‌های دولتی و خصوصی نشان می‌دهد که برخی از بانک‌های خصوصی کماکان سود ۲۰ درصدی به سپرده‌گذاران خود می‌پردازند ولی دیگر خبری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سودهای بالا در این بانک‌ها نیست. صندوق‌های سرمایه‌گذاری که معمولا سودهای جذاب‌تری به سپرده‌گذاران می‌پردازند در اکثر بانک‌ها تکمیل است و دیگر سپرده‌گذار جدید نمی‌تواند به عضویت این صندوق‌ها دربیاید.

در عین حال، برخی از بانک‌های خصوصی که پیش از این نرخ سود ۲۰ درصدی به سپرده‌گذاران پرداخت می‌کردند از بخشنامه‌ی جدیدی می‌گویند که یکی دو هفته است از اداره مرکزی دریافت کرده و طبق آن دیگر نمی‌توانند سود ۲۰ درصدی پرداخت کنند.

این بانک‌های خصوصی نرخ سود را از ۲۰ درصد به ۱۹ و ۱۸ درصد کاهش داده‌اند علت را هم دستور از مرکز اعلام می‌کنند؛ مسئول شعبه یکی از این بانک‌های خصوصی تأکید دارد که اگر فردی به تازگی قصد افتتاح حساب را داشته باشد مشمول نرخ‌های جدید می‌شود.

در این بانک خصوصی، برای سپرده‌های بالای ۱۰۰ میلیون تومان سود ۱۹ درصدی و زیر ۱۰۰ میلیون تومان سود ۱۸ درصدی لحاظ می‌شود. یکی دیگر از بانک‌هایی که نرخ سود را کاهش داده، در جرگه‌ی دولتی‌هاست؛ این بانک دولتی که پیش از این سود ۲۰ درصدی به سپرده‌های بالای ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌کرد از ابتدای مهرماه نرخ سود را به ۱۸ درصد کاهش داده است؛ ضمن اینکه سود سپرده‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان ۱۵ درصد است.

استارت تخلف بانک‌ها از مصوبه سودی شورای پول و اعتبار بعد از تشدید تلاطم‌های ارزی در بازار زده شد و زمانی شدت گرفت که بانک مرکزی در بسته مدیریت بازار ارز مجوز انتشار اوراق گواهی ۲۰ درصدی را برای دوره چندروزه به بانک‌ها داد.

۲۸ بهمن‌ماه سال ۹۶، بسته سیاستی بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز در قالب سه طرح به‌ اجرا درآمد که در مهم‌ترین آن انتشار اوراق گواهی سپرده با سود ۲۰ درصد قرار داشت. این اوراق در عمل تفاوتی با حساب سپرده ۱۵ درصد نداشته و حتی سود آن پنج درصد هم بالاتر بود. بانک مرکزی این نرخ را برای ایجاد جذابیت و کشاندن نقدینگی به‌سمت شبکه بانکی تعیین کرده بود تا بتواند تا حدی بازار ارز را کنترل کند.

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد