راه‌اندازی صندوق ودیعه اجاره مسکن

news-date

تاریخ انتشار: ۹ شهریور, ۱۳۹۸ - آخرین بروز رسانی : ۹ شهریور, ۱۳۹۸

راه‌اندازی صندوق ودیعه اجاره مسکن در نیمه دوم امسال با شکل و شمایل جدید

صندوق ودیعه اجاره مسکن

به گزارش مجله خبری صندوق‌های سرمایه‎‌گذاری (رسام‌مگ)، به نقل از سنا، محمد علی دهقان دهنوی، معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی از راه‌اندازی صندوق ودیعه اجاره مسکن در نیمه دوم امسال با شکل و شمایل جدیدی خبر داد.

وی در خصوص سازوکار صندوق ودیعه اجاره مسکن، اظهار داشت: راه اندازی این صندوق را راهکار کوتاه مدت برای تسهیل بازار اجاره مسکن می‌دانیم.

دهقان دهنوی با بیان اینکه راهکارهای بلندمدت ساماندهی بازار اجاره مسکن باید به سمت تولید وعرضه مسکن هدایت شود، راه اندازی صندوق ودیعه اجاره مسکن را محصول مالی و بانکی برای تسهیل بازار اجاره دانست.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد بیان کرد که برای به راه انداختن چنین صندوقی نیازی به تصویب قانون از طرف مجلس نیست و همین که در هیات دولت به تصویب برسد کافی خواهد بود.

در مورد نحوه سازوکار صندوق هم گفت: راه اندازی صندوق ودیعه اجاره مسکن می تواند به دو طریق باشد؛ هم صندوقی باشد که در بازار سرمایه تامین منابع می شود و هم به شکل ایجاد یک حساب سپرده در بانک های عامل.

لازم به ذکر است که نرخ تبدیل ودیعه به اجاره در بازار مسکن به ازای هر یک میلیون تومان ۳۰ هزار تومان است که این مبالغ نشان می‌دهد نرخ تبدیل برای سال (۱۲ ماه ضرب در ۳۰ هزار تومان تقسیم بر یک میلیون تومان) ۳۶ درصد است. بازدهی ۳۶ درصد در مقایسه با بازدهی ۲۰ درصد بانکی که هر دو فاقد نوسان‌اند فاصله زیادی محسوب می‌شود که استفاده از این صندوق می‌تواند کمک حال مستاجران باشد.

قرارداد اجاره در این حالت بین صندوق ودیعه اجاره مسکن، مستاجر و موجر بسته خواهد شد. جزئیات آن به این شرح است که صندوق ودیعه را تامین و به موجر پرداخت می‌کند و مستاجر باید به جای اجاره با نرخ ۳۶ درصد، نرخ بهره به صندوق بپردازد که نرخ آن کمتر از ۳۶ درصد (کمی بیشتر از ۲۰ درصد) خواهد بود.

به عنوان مثال اگر ودیعه یک واحد آپارتمان ۵۰ میلیون تومان باشد با تبدیل آن به اجار مستاجر باید ماهی ۱٫۵ میلیون تومان بپردازد. اما اگر ودیعه از طریق این صندوق تامین شود کمتر از ۱٫۵ میلیون تومان (حدود ۸۰۰ هزار تا ۱ میلیون تومان) به صندوق پرداخت می‌کند.

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد