روند معکوس صندوق های با درآمد ثابت با بازار سهام

news-date

تاریخ انتشار: ۳ دی, ۱۳۹۷

رسام مگ گزارش می‌دهد: شاخص کل بورس و فرابورس از ۲۰ خرداد تا ۹ مهرماه سال جاری (تقریباً چهار ماه) حدود ۱۰۳ درصد رشد کردند. در مقابل در همین دوره خالص ارزش دارایی صندوق ­های با درآمد ثابت با کاهش ۸٫۷ درصدی مواجه شد. از طرف دیگر، شاخص کل بورس و فرابورس از تاریخ ۹ مهرماه …

رسام مگ گزارش می‌دهد:

شاخص کل بورس و فرابورس از ۲۰ خرداد تا ۹ مهرماه سال جاری (تقریباً چهار ماه) حدود ۱۰۳ درصد رشد کردند. در مقابل در همین دوره خالص ارزش دارایی صندوق ­های با درآمد ثابت با کاهش ۸٫۷ درصدی مواجه شد.

از طرف دیگر، شاخص کل بورس و فرابورس از تاریخ ۹ مهرماه تا ۱ دی‌ماه سال جاری حدود ۲۱ درصد افت کردند و در مقابل، خالص ارزش دارایی صندوق ­های با درآمد ثابت در همین دوره ۵٫۸ درصد افزایش پیدا کرد.

این نشان ­دهنده این است که زمانی که بورس و فرابورس در حال رشد هستند و موقعیت­ های جذاب­تری برای سرمایه ­گذاری دارند، نقدینگی از صندوق­ های سرمایه ­گذاری با درآمد ثابت به سمت این بازارها حرکت می­ کند. همچنین زمانی که بازار سهام با افت قیمت ­ها مواجه می ­شود، منابع از بازار سهام به سمت     صندوق­های با درآمد ثابت حرکت می­ کند. چون این صندوق ­ها بیش از ۹۰ درصد درصد منابع خود را در اوراق با درآمد ثابت و سپرده ­های بانکی سرمایه ­گذاری می­ کنند و ریسک پایینی دارند. این حرکت آسان و سریع جریان وجوه نقد بین صندوق­ های با درآمد ثابت و بازار سهام از نقدشوندگی بالای صندوق­ های با درآمد ثابت ناشی می­شود که یکی از علت­های آن وجود یک نهاد مالی معتبر به عنوان ضامن نقدشوندگی در ساختار این صندوق­ هاست.

در ادامه اطلاعات مربوط به تغییرات خالص ارزش دارایی صندوق­ های با درآمد ثابت در مقایسه با بورس و فرابورس ارائه می ­گردد:

۱۳۹۷/۰۳/۲۰ ۱۳۹۷/۰۷/۰۹ درصد تغییر ۱۳۹۷/۱۰/۰۱ درصد تغییر
شاخص کل بورس ۹۵,۹۱۵٫۹۰ ۱۹۵,۴۸۰٫۲۰ ۱۰۳٫۸۰ ۱۵۴,۵۵۰٫۵۰ (۲۰٫۹۴)
شاخص کل فرابورس ۱,۱۰۴٫۵۸ ۲,۲۴۰٫۹۷ ۱۰۲٫۸۸ ۱,۷۸۰٫۰۰ (۲۰٫۵۷)
ارزش خالص دارایی صندوق ­های با درآمد ثابت ۱,۴۴۰,۳۰۷٫۰۹ ۱,۳۱۵,۴۲۸٫۵۰ (۸٫۶۷) ۱,۳۹۱,۷۲۲٫۸۵ ۵٫۸۰
ارزش خالص دارایی تمامی صندوق­ ها ۱,۵۰۳,۱۲۸٫۷۴ ۱,۴۱۰,۳۶۰٫۳۳ (۶٫۱۷) ۱,۴۸۲,۶۵۹٫۷۴ ۵٫۱۳

 

همان گونه که مشاهده می ­شود، در شرایط رونق و رکود بازار سهام منابع بین بازار سهام و صندوق ­های سرمایه­ گذاری با درآمد ثابت جابجا می­ شود.

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد