فعالیت صندوق های سرمایه گذاری در قراردادهای آتی سبد سهام

news-date

تاریخ انتشار: ۲۶ آذر, ۱۳۹۷

رسام مگ؛ مجله خبری صندوق­ های سرمایه­‌گذاری: مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با انتشار ابلاغیه ­ای در تاریخ ۹۷/۰۹/۲۵ موافقت این سازمان را درخصوص فعالیت صندوق­ های سرمایه‌گذاری در قرارداد آتی سبد سهام اعلام کرد. متن ابلاغیه به شرح زیر است: سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثبت شده نزد سازمان بورس در …

رسام مگ؛ مجله خبری صندوق­ های سرمایه­‌گذاری:

مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با انتشار ابلاغیه ­ای در تاریخ ۹۷/۰۹/۲۵ موافقت این سازمان را درخصوص فعالیت صندوق­ های سرمایه‌گذاری در قرارداد آتی سبد سهام اعلام کرد.

متن ابلاغیه به شرح زیر است: سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثبت شده نزد سازمان بورس در قراردادهای آتی سبدسهام با موافقت هیات مدیره سازمان بورس به صورت زیر ابلاغ شده است:

  • به فهرست موضوعات مجاز برای سرمایه‌گذاری صندوق در امیدنامه یک بند به شرح زیر اضافه گردید:

به منظور پوشش ریسک نوسان قیمت سهام موجود در سبد دارایی صندوق و متناسب با جهت و درجه همبستگی بین نوسانات قیمت سبد سهام صندوق و سبد پایه در قرارداد آتی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مجاز به اتخاذ موقعیت خرید و فروش در قرارداد آتی سبد سهام در بازار معاملات آتی هستند. علاوه بر این، صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند حداکثر تا سقف ۱% از ارزش سبد صندوق در قرارداد آتی سبد سهام، موقعیت خرید یا فروش اتخاذ کنند.

۲- به انتهای بند مربوط به اهداف و استراتژی‌های صندوق در امیدنامه عبارت زیر اضافه گردید:

مدیر صندوق می‌تواند به منظور پوشش ریسک نوسان قیمت سهام موجود در سبد دارایی صندوق، در بازار معاملات آتی با توجه به جهت همبستگی بین تغییرات قیمت سبد سهام صندوق در مقایسه با تغییرات قیمت سبد سهام قرارداد آتی اقدام به اتخاذ موقعیت خرید یا فروش نماید. موقعیت‌های باز خرید یا فروش باید به میزانی باشد که ریسک نوسان قیمت سبد سهام صندوق پوشش داده شود. در صورتی که تعداد موقعیت‌های خرید یا فروش بیش از میزان لازم جهت پوشش ریسک باشد، مدیر موظف است با اتخاذ موقعیت معکوس، تعداد موقعیت‌های باز صندوق را به میزان مورد نظر کاهش دهد. همچنین مدیر صندوق می‌تواند علاوه بر پوشش ریسک نوسان قیمت سهام، تا میزان مقرر در امیدنامه صندوق، در قرارداد آتی سبد سهام، موقعیت خرید یا فروش اتخاذ نماید.

صندوق­ های سرمایه ­گذاری فعال بدون نیاز به انجام تشریفات از تاریخ ابلاغ این مصوبه مجاز به انجام معاملات قرارداد آتی سبد سهام هستند.

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد