عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت گروه سهم‌ آشنا

news-date

تاریخ انتشار: ۱ آبان, ۱۳۹۷ - آخرین بروز رسانی : ۵ آبان, ۱۳۹۷

کارگزاری سهم‌ آشنا و سبدگردان سهم آشنا دو نهاد مالی هستند که در این گزارش از آن‌ها به عنوان گروه سهم آشنا یاد شده است. در این گزارش به معرفی این نهادهای مالی پرداخته شده و عملکرد صندوق‌های تحت مدیریت آن‌ها نیز ارزیابی می‌گردد.

کارگزاری سهم آشنا

شرکت کارگزاری سهم آشنا به استناد مصوبه مورخ ۱۳۷۱/۰۴/۱۴ هیات مدیره سازمان بورس اوراق بهادار تهران و مجوز شماره ۶٧۵ مورخ ۱۳۷۲/۱۱/۲۴ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، در تاریخ ۱۳۷۴/۱۱/۱۰ در اداره ثبت شرکت های تهران طی شماره ١١٩٣٣٢ به ثبت رسید. این کارگزاری با سابقه فعالیت بیش از دو دهه در بازار سرمایه همواره در طول مدت فعالیت خود از جمله کارگزاران پیشرو در انجام معاملات اوراق بهادار بوده است. این شرکت همچنین با کسب امتیازات لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار از سال ۱۳۸۷ نیز موفق به دریافت مجوز معاملات در بورس کالا گردیده و جزو شرکت های کارگزاری است که تمام مجوزهای لازم را برای معاملات در بازار بورس، فرابورس، آتی سهام، آتی کالا و کالا (نفت خام، فلزات، پتروشیمی و کشاورزی، سیمان)، سبدگردانی، مشاور پذیرش، مشاور عرضه و مشاور سرمایه گذاری و بورس انرژی را دارا می باشد و شایان ذکر است که این شرکت در آخرین رتبه بندی سازمان بورس اوراق بهادار در تمامی بورسها موفق به کسب رتبه «الف» در بین کارگزاران قرار گرفته است. شایان ذکر است این کارگزاری به عنوان اولین کارگزاری فعال در بورس انرژی نسبت به پذیرش کالای برق اقدام نموده است. و در حال حاضر سرمایه ثبت و پرداخت شده شرکت معادل ۱۵۰ میلیارد ریال است.

این کارگزاری علاوه بر دارا بودن تالار اختصاصی مجهز واقع در سعادت آباد و پنج تالار اختصاصی و دفتر معاملاتی دیگر در شهر تهران واقع در مناطق جنت آباد، مطهری و جمهوری دارای شعب فعال و بیش از ۲۶ ایستگاه معاملاتی در شهرهای مشهد، کرج، اصفهان، کیش، شیراز، تبریز، رشت، ساری، آمل و بندرانزلی می باشد و همچنین صندوق های سرمایه گذاری مشترک تحت مدیریت این شرکت همواره جز صندوق های برتر از لحاظ بازدهی قرار داشته است. و در حال حاضر چهار صندوق سرمایه گذاری مشترک سهم آشنا، آشنای دی ، امین آشنا ایرانیان و صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری ورزشی باشگاه پرسپولیس تحت مالکیت و مدیریت این کارگزاری می باشند و همچنین این کارگزاری به عنوان مدیر صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری جایزه علمی فن آوری پیامبر اعظم و همچنین مؤسس و کارگزار اولین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) در ایران مشغول به فعالیت می باشد.

همچنین در راستای گسترش فعالیت های برون مرزی و در جهت جذب سرمایه گذار خارجی، این شرکت موفق به دریافت اولین مجوز نمایندگی خارج از کشور در شهر تورنتو کانادا و همچنین دومین مجوز نمایندگی در شهر لندن انگلستان از شرکت بورس اوراق بهادار و بورس کالا گردیده است.

 

سبدگردان سهم آشنا

شركت سهامي خاص سبدگردان سهم آشنا(سهامی خاص) در تاریخ ۰۴/۱۰/۱۳۹۶ به شماره ثبت ۵۲۰۵۲۴ به شناسه ملي ۱۴۰۰۷۳۰۰۰۲۰ با موضوع تصميم به خريد، فروش يا نگهداري اوراق بهادار به نام سرمايه گذار معين توسط سبدگردان در قالب قراردادي مشخص، به منظور كسب انتفاع براي سرمايه گذار؛ پذيرش سمت در صندوق هاي سرمايه گذاري؛ ساير فعاليت هايي كه طبق مقررات مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار دارنده مجوز فعاليت سبدگرداني، مجاز است به آن فعاليت ها مبادرت به ثبت رسیده است. که سرمايه شرکت مبلغ ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ريال می‏باشد. این نهاد مالی در کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یاری رسان بوده و بر تداوم حضور سرمایه‌گذاران و نیز جلب اعتماد آنان به بازار سرمایه نقش بسزایی را ایفا می‌نماید. سبدگردان سهم آشنا، با چیدمان صحیح دارایی‌‎ها در قالب یک سبد مشخص که میزان هر یک از دارایی‌‎ها و زمان خرید و فروش آنها به دقت تعیین و پایش می‌شود سبدگردانی می نماید که طی آن اشخاص خبره در امر سرمایه‌گذاری بر اساس ویژگی‌ها، سطح ریسک‌پذیری و سرمایه مشتری، سبد مناسب را برای وی تشکیل می‌دهد و سرمایه گذار می تواند به‌طور مستمر بر آن نظارت داشته باشد

 

این دو نهاد مالی در حال حاضر ۷ صندوق سرمایه‌گذاری فعال به ارزش ۱۲،۲۱۷ میلیارد ریال را تحت مدیریت خود دارد. عملکرد و سایر اطلاعات تکمیلی این صندوق‌ها در تاریخ ۲۹ مهرماه سال ۱۳۹۷ در جداول زیر ارائه شده است:

عملکرد صندوق‌ تحت مدیریت کارگزاری سهم‌آشنا:
ردیف نام صندوق‌های
تحت مدیریت
نوع
صندوق
بازده هفتگی
(درصد)
بازده ماهانه
(درصد)
بازده سه‌ماهه
(درصد)
بازده سالانه
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
۱ امین آشنا ایرانیان با درآمد ثابت ۰٫۸ ۲٫۱ ۶٫۰ ۲۵٫۲ ۸,۴۰۸
عملکرد صندوق‌های تحت مدیریت سبدگردان سهم‌آشنا:
ردیف نام صندوق‌های
تحت مدیریت
نوع
صندوق
بازده هفتگی
(درصد)
بازده ماهانه
(درصد)
بازده سه‌ماهه
(درصد)
بازده سالانه
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
۱ اختصاصی بازارگردانی حکمت ایرانیان یکم بازارگردانی ۰٫۵ ۰٫۷ ۲٫۵ -۲۲٫۲ ۶۷۴
۲ اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم بازارگردانی ۰٫۰ ۲۳٫۴ ۴۸٫۵ ۳۷٫۰ ۲۷۳
۳ اختصاصی بازارگردانی مپنا ایرانیان بازارگردانی ۱۱٫۲ ۲۴٫۷ ۲۹٫۰ ۳۲٫۸ ۱۳۸
۴ سهم آشنا سهامی ۱۰٫۲ ۲۵٫۰ ۸۶٫۱ ۱۳۱٫۸ ۲۷۰
۵ حکمت آشنا ایرانیان با درآمد ثابت ۰٫۹ ۳٫۱ ۷٫۱ ۲۲٫۹ ۲,۱۸۶
۶ نیکوکاری جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص) با درآمد ثابت ۱٫۴ ۴٫۴ ۷٫۹ ۲۰٫۰ ۲۶۸
ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد