رشد صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری همزمان با کاهش نرخ ارز

news-date

تاریخ انتشار: ۱ آبان, ۱۳۹۷

قیمت دلار و یورو در روز چهارشنبه ۴ مهرماه به بالاترین رکورد خود در بازار غیررسمی رسید. در این روز دلار و یورو به ترتیب در نزدیکی مرز ۲۰ هزار تومان و ۲۳ هزار تومان معامله شدند. از روز پنج شنبه ۵ مهرماه روند قیمت دلار منفی شد و چند روز بعد نیز ریزش شدید قیمت ارز اتفاق افتاد و درنهایت قیمت­‌ها تا آخرین روزهای مهرماه بین ۲۵ تا ۳۰ درصد افت را ثبت کردند.

بررسی روند جذب منابع به صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری در همین دوره نشان می­‌دهد که با ایجاد آرامش در بازار ارز، خالص ارزش دارایی صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری بیش از ۲٫۵۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. از چهارم تا بیست و هشتم مهرماه، خالص ارزش دارایی صندوق­‌های با درآمد ثابت بیش از ۱٫۵۷۳ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

در این دوره ورود منابع به صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری ۱۲٫۵۶۳ میلیارد تومان و خروج منابع از صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری ۱۱٫۵۶۱ میلیارد تومان بوده و بنابراین خالص ورود منابع به صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان بوده است.

بیشترین رشد خالص ارزش دارایی ها مربوط به صندوق‌­های بازارگردانی بوده است. خالص ارزش دارایی این نوع از صندوق‌­ها با ۱۴ درصد افزایش به ۴٫۳۱۸ میلیارد تومان رسیده است.

بر اساس اطلاعات موجود، روند نزولی خالص ارزش دارایی صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری که از خرداد ماه آغاز شده بود، با کاهش قیمت­‌های بازار ارز معکوس شده و در مهرماه شاهد رشد خالص ارزش دارایی صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری بوده­‌ایم. این شواهد تایید می­‌کند که با کاهش سفته­‌بازی در بازارهای غیر مولد مانند ارز، می­توان امیدوار بود که نقدینگی موجود در جامعه به سوی ابزارهایی مانند صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری جذب گردد.

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد