عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در میانه التهابات ارزی

news-date

تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور, ۱۳۹۷ - آخرین بروز رسانی : ۱۷ شهریور, ۱۳۹۷

صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری در سال ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و سه ماهه سوم سال ۱۳۹۶ رشد خوبی داشتند و توانستند با نشان دادن عملکرد و بازدهی مناسب، منابع مالی گسترده‌­ای را جذب نمایند، به طوری که جمع ارزش خالص دارایی­‌های تحت مدیریت آن‌ها در پایان آذرماه ۱۳۹۶ به حدود ۱۶۱ هزار میلیارد تومان رسید.

صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری در سال ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و سه ماهه سوم سال ۱۳۹۶ رشد خوبی داشتند و توانستند با نشان دادن عملکرد و بازدهی مناسب، منابع مالی گسترده‌­ای را جذب نمایند، به طوری که جمع ارزش خالص دارایی­‌های تحت مدیریت آن‌ها در پایان آذرماه ۱۳۹۶ به حدود ۱۶۱ هزار میلیارد تومان رسید. از اواخر سال ۱۳۹۶ روند خروج منابع از صندوق­‌ها آغاز شد و بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده در سامانه رسام، در ۱۲ شهریورماه سال جاری به ۱۴۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. به عبارتی در این دوره جمع دارایی­‌های تحت مدیریت کل صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری به میزان ۱۰ درصد کاهش یافته است.

از طرف دیگر در دوره سه ماهه منتهی به ۱۲ شهریورماه، به دلیل افزایش نرخ ارز و افزایش سودآوری شرکت­‌ها و بویژه شرکت­‌های صادراتی، نقدینگی جدیدی به سمت بازار سرمایه حرکت کرد و بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران رشد جالب توجه ۹/۴۰ درصدی و ۳/۳۷ درصدی را ثبت کردند. در مقابل، در همین دوره ۶٫۵۵۲ میلیارد تومان از کل خالص ارزش دارایی صندوق‌های سرمایه­‌گذاری کاسته شد و مجموع صندوق‌ها به میزان ۳/۴ درصد کوچک‌تر شدند. البته در همین دوره سه ماهه صندوق‌های سهامی و بازارگردانی با رشد ۶۴ و ۳۴ درصدی مواجه شدند.

بر اساس اطلاعات ارائه‌ شده می­توان نتیجه گرفت که دوره اول رشد صندوق‌­های سرمایه‌­گذاری عمدتاً به دلیل همکاری سیستم بانکی محقق شده ولی رشد مجدد صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری نیاز به راهکارهای بدیع و خلاقانه مدیران صندوق­‌ها دارد. بنابراین طراحی برنامه­‌های بازاریابی برای حفظ و ماندگاری منابع صندوق­های سرمایه‌گذاری و همچنین جذب منابع جدید ضرورت دارد.

این موضوع بویژه از آن جهت اهمیت دارد که حجم قابل توجهی از نقدینگی موجود در کشور در حال حاضر در بین بازارهای مختلف در حال نوسان و سوداگری است و می­توان با استفاده از سازوکارهای منعطف صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری، این منابع را جذب نمود و از تکانه‌­های این نقدینگی سیال به اقتصاد کشور نیز جلوگیری کرد.

 

 

 

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد