آسیب‌پذیری صندوق‌های سرمایه‌گذاری از وضعیت بازار بدهی و بازار سهام

news-date

تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد, ۱۳۹۷ - آخرین بروز رسانی : ۱۷ مرداد, ۱۳۹۷

با توجه به اینکه حدود یک سوم منابع صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری در اوراق با درآمد ثابت سرمایه­‌گذاری شده، خالص ارزش دارایی این صندوق­‌ها به میزان زیادی تحت تاثیر قیمت اوراق با درامد ثابت قرار دارد.

یکی از موضوعات مهم مورد توجه صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری داشتن برنامه‌­های جذب منابع در شرایط مختلف رونق و رکود بازارهای مالی و بازارهای موازی باشد تا منابع پایدار در اختیار صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری قرار بگیرد. علاوه بر این، بازارگردانی و کنترل قیمت­‌ها و نرخ‌­ها در بازار اوراق بدهی نیز از ضرورت­‌های مهمی است که باید صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری و بویژه نهادهایی که نقش بازارگردان را در این اوراق به عهده دارند به آن توجه کنند.

از روز ۲۲ خردادماه که رشد بازار سهام آغاز شده تا روز ۱۵ مردادماه، شاخص کل بورس تهران ۳۹٫۱ درصد و شاخص کل فرابورس ۳۷٫۸ درصد رشد کرده است. در مقابل، در همین دوره خالص ارزش دارایی صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری به میزان ۳۳،۶۹۵ میلیارد ریال کاهش یافته و از ۱،۵۱۱،۸۶۶ میلیارد ریال به ۱،۴۷۸،۱۷۱ میلیارد ریال رسیده است.

در این دوره بیشترین افزایش خالص ارزش دارایی­ها مربوط به صندوق­های یکم کارگزاری بانک کشاورزی با ۸،۸۴۸ میلیارد ریال، ره آورد آباد مسکن با ۸،۰۶۰ میلیارد ریال، مشترک توسعه بازار سرمایه با ۴،۸۱۶ میلیارد ریال، با درآمد ثابت امید انصار با ۳،۵۵۴ میلیارد ریال و امین انصار با ۲،۳۸۵ میلیارد ریال بوده است. همچنین صندوق‌­های با درآمد ثابت کوثر با ۱۰،۶۶۴ میلیارد ریال، بادرآمد ثابت کاردان با ۴،۷۱۳ میلیارد ریال، گنجینه زرین شهر با ۴،۵۷۰ میلیارد ریال، مشترک آتیه نوین با ۴،۱۶۸ میلیارد ریال، نگین رفاه با ۳،۷۲۴ میلیارد ریال و اندیشه زرین پاسارگاد با ۲،۵۶۴ میلیارد ریال بیشترین کاهش خالص ارزش دارایی‌­ها را در این دوره داشته‌­اند.

بعلاوه با توجه به اینکه حدود یک سوم منابع صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری در اوراق با درآمد ثابت سرمایه­‌گذاری شده، خالص ارزش دارایی این صندوق­‌ها به میزان زیادی تحت تاثیر قیمت اوراق با درامد ثابت قرار دارد. میانگین نرخ بازده تا سررسید اوراق با درآمد ثابت از ۲۱،۷۹ درصد در تاریخ ۲۱ خرداد ماه به ۲۶،۱۲ درصد در ۱۵ مردادماه افزایش پیدا کرده است و بنابراین قیمت این اوراق با کاهش جدی مواجه شده است. همین موضوع به کاهش خالص ارزش دارایی صندوق‌­ها منتهی شده است (هرچند که در شرایطی مدیران صندوق­‌ها با اختیاراتی که دارند آن را پنهان می­‌کنند).

بنابراین در دوره مورد بررسی که بازار سهام با رونق بسیار خوبی مواجه شده است، صندوق‌­های سرمایه‌گذاری در رقابت با بازار سهام ناتوان بوده‌اند. همچنین عدم ایفای نقش فعال از طرف صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری در طرف تقاضای بازار اوراق با درآمد ثابت به زیان خود صندوق­‌ها منجر شده است.

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد