خروج منابع از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در روزهای رشد بورس و فرابورس

news-date

تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد, ۱۳۹۷

در ۸ روز ابتدای مردادماه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ۷٫۲۸ درصد و شاخص کل فرابورس ۹٫۳۹ درصد رشد کردند. بخش عمده­‌ای از این بازدهی نیز مربوط به روزهای ششم تا هشتم مردادماه است که اخبار و نشانه­‌‌‌هایی از تغییر در سیاست ارزی بانک مرکزی و افزایش احتمال ارائه مجوز به شرکت‌­های پتروشیمی و معدنی و فولادی برای فروش منابع ارزی خود در بازار ثانویه بوده است.

در همین دوره خالص ارزش دارایی کل صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری از ۱،۴۹۴،۸۸۴ در پایان تیرماه به ۱،۴۷۳،۵۵۸ میلیارد ریال در روز ۸ مردادماه کاهش پیدا کرده است. بخشی از این کاهش ۲۱،۳۲۶ میلیارد ریالی مربوط به تقسیم سود نقدی صندوق­‌ها در روز پایانی تیرماه بوده ولی بخشی از آن ناشی از خروج منابع از صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری بوده که بر اساس اطلاعات ارائه­ شده در سامانه رسام، منابع خارج شده از صندوق­‌ها ۱۳،۲۱۹ میلیارد ریال محاسبه شده است. به عبارتی جمع جریان ورود وجه نقد به صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری در ۸ روز ابتدای مردادماه ۴۲٫۲۴۷ میلیارد ریال و جمع جریان خروج وجه نقد از صندوق‌­های سرمایه‌­گذاری در همین ۸ روز ۵۵،۴۶۶ میلیارد ریال بوده است.

باتوجه به ارقام ارائه­ شده، در روزهایی که بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران با رشد مواجه شده‌­اند آمار خروج منابع از صندوق­‌ها افزایش یافته است. این موضوع خاطرنشان می­‌سازد که متولیان و مدیران صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری اهتمام جدی در پایدارسازی و حفظ منابع صندوق‌­ها داشته باشند و روش­‌های متنوع‌­تری برای بازاریابی و جذب سرمایه­‌گذاران بکار گیرند.

 

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد