عملکرد صندوق‌های سهامی در هفته گذشته

news-date

تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد, ۱۳۹۷ - آخرین بروز رسانی : ۳۰ خرداد, ۱۳۹۷

شاخص کل بورس و فرابورس در روزهای اخیر رشد قابل توجهی داشته‌اند. صندوق‌های سهامی نیز تحت تاثیر این جهش قرار گرفته و توانسته‌اند عملکردی متناسب با رشد این شاخص‌ها کسب نمایند.

رسام مگ گزارش می‌دهد:

شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس در چند روز اخیر رشدهای بی­‌سابقه‌ای را ثبت کردند. به طوری که از روز سه‌شنبه ۲۲ خردادماه تا پایان روز دوشنبه ۲۸ خردادماه شاخص کل بورس ۸،۶۸۶ واحد (معادل ۹٫۱%) و شاخص کل فرابورس ۹۳ واحد (معادل ۸٫۴%) رشد کردند. جهش این دو نماگر بورس منجر به سرازیرشدن جریانات نقدی به این بازارها شده و اشخاص، حقیقی و حقوقی، در این چند روز در تلاش بوده‌اند تا در شرکت‌های بورسی و فرابورسی سرمایه‌گذاری کرده و از رشد بازار، بازده مناسبی کسب کنند. یکی از اشخاص حقوقی فعال در بازار سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری سهامی هستند که با جمع‌آوری وجوه عموم مردم و یک کاسه کردن آن‌ها، به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها می‌پردازند.

از آنجایی که صندوق‌های سهامی وجوه جمع‌آوری شده را بیشتر در سهام و حق تقدم سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند، انتظار بر این است که این صندوق‌ها نیز در این چند روز بازده در خور توجهی کسب کرده باشند. بازده این صندوق‌ها از ۲۲ تا ۲۸ خردادماه ۱۰٫۲% بوده است که تقریبا مشابه بازده بورس و فرابورس بوده است. (با اختلاف اندک، نسبت به بورس و فرابورس عملکرد بهتری داشته‌­اند). در نمودار زیر عملکرد شاخص‌ صندوق‌های سهامی با شاخص کل بورس و فرابورس مقایسه شده است.

عملکرد صندوق‌های سهامی در 6 روز گذشته

رشد قیمت سهام در بازارهای بورس و فرابورس منجر به افزایش ارزش پرتفوی تحت مدیریت صندوق‌های سهامی و به تبع آن افزایش خالص ارزش دارایی این صندوق‌ها شده است. خالص ارزش دارایی‌ صندوق‌های سهامی با ۱۰٫۱% رشد به ۷،۸۵۸ میلیارد ریال رسیده است. تا تاریخ ۲۶ خردادماه خروج وجه نقد از این صندوق‌ها بیشتر از ورود وجه نقد بوده به طوری که خالص خروج سرمایه‌ از این صندوق‌ها ۱۲ میلیارد ریال بوده است اما در ۲۷ خردادماه این صندوق‌ها شاهد ورود ۶۴ میلیارد ریال وجه نقد می‌باشد. نمودار زیر روند خالص ارزش دارایی این صندوق‌ها را نشان می‌دهد.

عملکرد صندوق‌های سهامی در 6 روز گذشته

از بین صندوق‌های سهامی فعال در بازار سرمایه، صندوق‌ آوای ثروت کیان با کسب بازده ۱۵٫۱ درصد در صدر صندوق­‌های سهامی هفته گذشته قرار گرفت. در رتبه دوم صندوق یکم سهام گستران شرق قرار دارد که بازده هفتگی ۱۴٫۹ درصدی را ثبت کرده است. رتبه سوم صندوق‌های پربازده، صندوق مشترک کارگزاری بانک ملی بوده که بازده ۱۳٫۹ درصد را برای هفته مورد نظر محقق کرده است. در جدول زیر ۵ صندوق سرمایه‌گذاری سهامی با بیشترین بازدهی در هفته گذشته آورده شده است.

عملکرد صندوق‌های سهامی در 6 روز گذشته

هم‌چنین در ادامه صندوق‌هایی که بیشترین افزایش را در خالص ارزش دارایی‌های خود از ۲۱ تا ۲۸ خردادماه داشته‌اند، در جدول زیر آورده شده است.

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد