مزیت‌های چندگانه صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران

news-date

تاریخ انتشار: ۵ خرداد, ۱۳۹۷ - آخرین بروز رسانی : ۵ خرداد, ۱۳۹۷

صدور و ابطال و همچنین خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و درآمد کسب شده از آن، معاف از مالیات است. همچنین قیمتی که سرمایه‌گذار تمایل به سرمایه‌گذاری در صندوق دارد یا متمایل به خروج از سرمایه‌گذاری از صندوق است، مشخص بوده و سرمایه‌گذار متناسب با آن می‌تواند اقدام کند.

به گزارش رسام مگ، به نقل از سنا، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در تمام دنیا مکانیسمی برای تازه واردهای بازار سرمایه به شمار می رود. سرمایه‌گذاران در این صندوق‌ها با تقلیل ریسک‌ها، امکان سودآوری خود را افزایش می‌دهند.

محمدرضا معتمد، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در خصوص مزیت‌های سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیان کرد: این صندوق‌ها مزیت‌های بسیاری دارند. در مکانیسم فعالیت این صندوق‌ها وجوه از سرمایه‌گذاران جمع‌آوری شده و با توجه به پذیرش ریسک مورد قبول، تلاش می‌شود بیشترین بازدهی ممکن نصیب سرمایه‌گذاران شود.

وی در ادامه بیان کرد: انباشته‌شدن سرمایه در این صندوق‌ها نیز مزیت‌های متعددی نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادی  دارد، که از آن جمله می توان به کاهش هزینه سرمایه‌گذاری اشاره کرد.

معتمد در این زمینه توضیح داد: با انباشت سرمایه، هزینه به‌کارگیری نیروهای متخصص، گردآوری و تحلیل اطلاعات و گزینش سبد بهینه اوراق بهادار بین همه سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود و سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار کاهش می‌یابد. همچنین صندوق از جانب سرمایه‌گذاران، کلیه حقوق اجرایی از قبیل دریافت سود کوپن اوراق بهادار را انجام می‌دهد و در نتیجه سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار برای انجام سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد.

وی دیگر مزیت سرمایه‌گذاری تجمیعی را این چنین بیان کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری امکان سرمایه‌گذاری مناسب و متنوع‌تر دارایی‌ها را فراهم می کنند و در نتیجه ریسک سرمایه‌گذ‌اری را کاهش می‌دهند. همچنین مدیریت سبد دارایی‌های این  صندوق‌ها  توسط اشخاص حقوقی مشخص که دارای تخصص مربوط به حوزه صندوق است، انجام می پذیرد که ریسک این سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار نظارت مستمر را دیگر مزیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری دانست و گفت: صندوق‌ها دارای ارکان نظارتی بوده و به صورت مستمر توسط ارکان مذکور مورد رسیدگی قرار می گیرد. علاوه بر این بازدیدها و رسیدگی‌های دوره‌ای نیز از طرف سازمان بر عملکرد صندوق انجام می‌شود.

وی افزود: به علاوه موضوعات فعالیتی که صندوق مجاز به سرمایه گذاری در آن ها است از قبل تعیین شده است، به همین سبب سرمایه‌گذار اطمینان دارد که منابع سرمایه‌گذاری وی صرفا در موضوعاتی سرمایه‌گذاری می شود که اعلام شده است.

معتمد مزیت هفتم این نوع از سرمایه‌گذاری را معافیت از مالیات این معاملات دانست و گفت: صدور و ابطال و همچنین خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و درآمد کسب شده از آن، معاف از مالیات است. همچنین قیمتی که سرمایه‌گذار تمایل به سرمایه‌گذاری در صندوق دارد یا متمایل به خروج از سرمایه‌گذاری از صندوق است، مشخص بوده و سرمایه‌گذار متناسب با آن می‌تواند اقدام کند.

گسترش فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری

وی آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه گسترش صندوق‌های سرمایه‌گذاری را این چنین تشریح کرد: در حال حاضر مقررات مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام اختصاصی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در واحدهای صندوق‌ها در دست تهیه و تدوین بوده و پس از تکمیل فرایند مربوطه ارائه خواهد شد.

 معتمد در پایان بیان کرد: بر اساس آخرین اطلاعات موجود ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری موجود در پایان اردیبهشت‌ماه جاری بالغ بر ۱۵۳ هزار میلیارد تومان بوده و نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار سرمایه‌گذار در این صندوق‌ها حضور دارند.

 

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد