زیان صندوق‌های سرمایه‌گذاری از افزایش یکباره نرخ‌های سود

news-date

تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند, ۱۳۹۶ - آخرین بروز رسانی : ۲۳ اسفند, ۱۳۹۶

تخمین زده می‌شود که صندوق‌های سرمایه‌گذاری با انتشار گواهی سپرده ۲۰ درصدی از ۲۸ بهمن‌ماه احتمالاً حدود هزارمیلیارد تومان زیان کرده‌ باشند.

به گزارش مجله خبری صندوق‌های سرمایه‌گذاری (رسام مگ)، با آغاز انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ سود ۲۰ درصد از ۲۸ بهمن­‌ماه، نرخ­‌های بازار بدهی نیز به صورت یکباره افزایش یافت و همچنان با وجود گذشت سه هفته از این تصمیم و پایان یافتن مهلت انتشار اوراق گواهی سپرده ۲۰ درصدی در شعب بانک­‌ها، نرخ­‌های سود اوراق نه تنها کاهش پیدا نکرده، در برخی اوراق نرخ­‌های بازده تا سررسید در حال افزایش است. با توجه به اینکه افزایش نرخ­‌ها در بازار اوراق با درآمد ثابت موجب کاهش قیمت اوراق موجود در پرتفوی صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری شده است، باید بررسی کرد که صندوق‌­های سرمایه‌­گذاری از این تصمیم بانک مرکزی چقدر متاثر شده‌­اند؟

قبل از آغاز فروش اوراق گواهی سپرده ۲۰ درصدی، سهم اوراق با درآمد ثابت در ترکیب پرتفوی کل صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری ۲۰٫۴۷ درصد بوده و به عبارتی مجموع صندوق‌­ها بیش از ۳۳،۰۰۰ میلیارد تومان اوراق با درآمد ثابت در پرتفوی خود داشته­‌اند. بر این اساس، به فرض اینکه به طور متوسط ۲٫۵ درصد کاهش در قیمت اوراق با درآمد ثابت رخ داده باشد، می‌توان تخمین زد که احتمالاً حدود ۸۲۵ میلیارد تومان زیان از این محل برای صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری ایجاد شده باشد.

البته صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری حدود ۱۰،۳۹۴ میلیارد تومان از پرتفوی خود را نیز به سهام اختصاص داده‌اند و با توجه به اینکه شاخص بورس و فرابورس بعد از تصمیم بانک مرکزی با کاهش بیش از ۲ درصدی مواجه شده­‌اند، زیان صندوق­‌ها از این محل نیز یش از  ۲۰۰ میلیارد تومان تخمین زده می­‌شود.

علاوه بر این، احتمالاً صندوق‌­ها از محل تبدیل سپرده­‌های مختلف خود به گواهی سپرده نیز متحمل زیان شده باشند که با اطلاعات موجود تخمین آن مقدور نیست.

بر اساس اطلاعاتی که ارائه گردید، صندوق‌­های سرمایه‌­گذاری که قبل از تصمیم بانک مرکزی بخش بیشتری از پرتفوی خود را به اوراق با درآمد ثابت اختصاص داده‌اند بیشترین زیان را از این تغییر نرخ‌ها متحمل شده‌اند. ۸ صندوق‌ سرمایه­‌گذاری در زمان اعلام تصمیم جدید بانک مرکزی بیش از ۸۰ درصد و ۸ صندوق نیز بیش از ۶۰ درصد پرتفوی خود را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌­گذاری کرده بوده­‌اند.

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد