کاهش ۲۲۲ هزار میلیارد ریالی سپرده‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در دو هفته

news-date

تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند, ۱۳۹۶ - آخرین بروز رسانی : ۱۵ اسفند, ۱۳۹۶

در مهلت دو هفته ای بانک مرکزی برای انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ ۲۰ درصد دو تغییر قابل تامل و مثبت در ترکیب دارایی­‌های صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری رخ داد.

به گزارش مجله خبری صندوق‌های سرمایه‌گذاری (رسام مگ)؛ موضوع اول افزایش سرمایه‌­گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری به میزان ۸۱،۸۷۲ میلیارد ریال بود. با تصمیم یکباره بانک مرکزی اوراق با درآمد ثابت با کاهش قیمت حدود ۳ درصدی مواجه شدند و اطلاعات موجود نشان می­دهد که صندو‌‌‌‌ق‌­های سرمایه‌گذاری هم برای استفاده از فرصت ایجاد شده و هم برای کنترل بازار اوراق با درآمد ثابت، حجم خریدهای خود از این بازار را افزایش داده‌­اند. این آمار نشان‌دهنده افزایش فعالیت صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری در بازار سرمایه است. در روز ۱۱ اسفندماه صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری ۴۱۱،۹۲۷ میلیارد ریال اوراق بهادار با درآمد ثابت و ۱۰۳،۹۷۳ میلیارد ریال سهام در پرتفوی خود داشته‌­اند.

موضوع دوم کاهش ۲۲۲،۳۳۱ میلیارد ریالی حجم سپرده­‌ و گواهی سپرده‌ بانکی است که نشان می­‌دهد که صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری برای پاسخگویی به خروج منابع در این دو هفته بخشی از سپرده‌­های خود را کاهش داده­‌اند.

نتیجه عملکرد جمعی صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری در این دو هفته نشان می­دهد که صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری وابستگی پرتفوی سرمایه­‌گذاری­‌های خود را به سپرده بانکی کم کرده‌­اند و نسبت سپرده­‌های بانکی خود را از ۷۲٫۵ درصد به ۶۴٫۳ درصد کاهش داده‌­اند. در صورت حفظ و تداوم این روند می­‌توان انتظار داشت که بازار بدهی نیز عمق و گسترش بیشتری در آینده پیدا کند و رویداد بسیار مثبتی برای بازار سرمایه خواهد بود.

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد