افزایش بازده صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در بهمن‌ماه

news-date

تاریخ انتشار: ۵ اسفند, ۱۳۹۶ - آخرین بروز رسانی : ۵ اسفند, ۱۳۹۶

روند نزولی متوسط نرخ بازده صندوق­‌های سرمایه‌گذاری، از شهریورماه آغاز شده و تا پایان دی­ماه به ۱۸٫۷ درصد رسیده ولی در بهمن­‌ماه مجدداً رو به افزایش گذاشته است.

رسام مگ گزارش می­‌دهد؛
چند پرسش مهم در مورد صندوق­های با درآمد ثابت وجود دارد که برای سرمایه­‌گذاران، مدیران صندوق­‌ها و همچنین نهادهای ناظر می­‌تواند حائز اهمیت باشد:

نرخ بازده ماهانه برای دارندگان واحدهای سرمایه­‌گذاری صندوق­‌های با درآمد ثابت (که دارای پرداخت سود ماهانه هستند) چقدر است؟
کدام صندوق­‌ها نرخ­های بازده بالاتری را برای دارندگان واحدهای سرمایه­‌گذاری خود ایجاد کرده­‌اند؟ در طول ماه‌­های مختلف سال ۱۳۹۶ و بویژه بعد از ابلاغیه کاهش نرخ سود بانکی این نرخ چه تغییری داشته است؟
کدامیک از صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری با درآمد ثابت در مدیریت و کاهش هزینه­‌های جذب منابع موفق­‌تر عمل کرده­‌اند؟

برای پاسخ به این موضوعات، با انتخاب یک نمونه ۱۸ تایی از صندوق­‌های با درآمد ثابت بزرگ (شامل صندوق­‌های گسترش فردای ایرانیان (بانک آینده)، با درآمد ثابت کاردان (بانک تجارت)، لوتوس پارسیان (بانک پارسیان)،  کوثر یکم (موسسه اعتباری کوثر)، بانک ایران زمین (بانک ایران زمین)، نگین رفاه (بانک رفاه کارگران)، ره آورد آباد مسکن (بانک مسکن)، گنجینه زرین شهر (بانک شهر)، مشترک یکم ایرانیان (کارگزاری تامین سرمایه نوین)، یکم کارگزاری بانک کشاورزی (بانک کشاورزی)، بانک گردشگری (بانک گردشگری)، گنجینه امید ایرانیان (بانک سپه)، مشترک اتیه نوین (کارگزاری تامین سرمایه نوین)، امید انصار (بانک انصار)، اندیشه فردا (بانک پاسارگاد)، اندوخته ملت (بانک ملت)، توسعه تعاون صبا (بانک توسعه تعاون)، اندوخته پایدار سپهر (بانک صادرات))، که بیش از ۸۸ درصد ارزش خالص دارایی صندوق‌­های با درآمد ثابت را به خود اختصاص می­‌دهند و با استفاده از سودهای تقسیمی پرداختی آنها، تعداد دارندگان واحدهای سرمایه­‌گذاری آنها در زمان تقسیم سود و خالص ارزش دارایی صندوق در زمان تقسیم سود، نرخ‌­های ماهانه تقسیم سود محاسبه گردید. سپس جهت ایجاد امکان مقایسه بهتر صندوق­‌ها، نرخ­‌های معادل سالانه محاسبه گردید. در ادامه نتیجه محاسبات انجام­ شده ارائه می­‌گردد:

بررسی نرخ بازده سرمایه­‌گذاران: برای بررسی اینکه بازده محقق­ شده در هر ماه برای دارنده واحدهای سرمایه­‌گذاری چقدر بوده، با فرض اینکه سرمایه­‌گذار از ابتدا تا پایان ماه واحدهای سرمایه­‌گذاری را در تملک داشته، نرخ بازده وی محاسبه شده است. جدول زیر روند تغییر نرخ بازده معادل سالانه را برای هر صندوق در طول ماه‌­های سال جاری ارائه می­‌نماید:

افزایش بازده صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

براساس اطلاعات جدول فوق، روند نزولی متوسط نرخ بازده صندوق­‌ها از شهریورماه آغاز شده و تا پایان دی­ماه به ۱۸٫۷ درصد رسیده ولی در بهمن­‌ماه مجدداً رو به افزایش گذاشته و به ۱۸٫۸ درصد رسیده است. در این ماه بازده ۸ صندوق نسبت به ماه قبل افزایش و بازده ۷ صندوق با کاهش مواجه شده و ۳ صندوق نیز تغییری در بازده ماهانه خود نداده‌­اند. صندوق­های گسترش فردای ایرانیان، کوثر یکم، اندیشه فردا، لوتوس پارسیان، بانک گردشگری و گنجینه زرین شهر بازده بالای ۲۰ درصد را در بهمن­ماه برای سرمایه­‌گذاران خود پرداخت کرده­‌اند.

بازده صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری برای بررسی اینکه صندوق­‌ها چه هزینه­ای را در ازای جذب منابع در اختیار خود متحمل می­‌شوند نیز می­‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که بیش از ۷۴ درصد منابع این صندوق‌­ها به صورت سپرده در اختیار سیستم بانکی است و سود تقسیمی پرداختی صندوق­‌ها به طور غیرمستقیم هزینه تامین منابع سیستم بانکی را تحت تاثیر قرار می‌­دهد. صندوق­‌های “کارگزاری بانک کشاورزی”، “اندوخته پایدار سپهر” و” امید انصار” با نرخ­های کمتر از ۱۸ درصد، در کاهش هزینه جذب منابع خود موفق‌­تر عمل کرد‌­اند.

 

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد