آشنایی با بخش صندوق‌یاب سامانه رسام

news-date

تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ - آخرین بروز رسانی : ۲۹ بهمن, ۱۳۹۶

درصد سرمایه‌گذاری در سهام، عمر صندوق، خالص ارزش دارایی‌ها، درصد سرمایه‌گذاری در صنعتی خاص، بازده در دوره‌های مختلف، کارمزدهای صدور و ابطال و … از جمله معیارهایی هستند که صندوق‌ها را از هم متمایز کرده‌اند. سرمایه‌گذاران می‌توانند با در نظر گرفتن یک یا چند مورد از این معیارها به صورت همزمان، صندوق‌ها را فیلتر کرده و صندوق‌هایی که بیشترین تطابق با این معیارها دارند را پیدا کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در عوامل متعددی با هم تفاوت دارند. پیدا کردن صندوقی که مطابق با معیارهای سرمایه‌گذاران باشد امری دشوار و زمان‌بر است. به همین منظور در سامانه رسام بخشی تحت عنوان “صندوق‌یاب” طراحی گردیده است تا با استفاده از آن بتوان صندوق­‌هایی که بیشترین تطابق را با معیارهای سرمایه‌گذاران دارند پیدا کرد.

مثلاً برخی از صندوق‌ها در صنعتی خاص بیشترین درصد سرمایه‌گذاری را دارند و این صنعت مورد توجه سرمایه‌گذار می‌باشد، سرمایه‌گذار با استفاده از بخش صندوق‌یاب می‌تواند این صندوق‌ها، که بیشترین درصد سرمایه‌گذاری در آن صنعت دارند، را پیدا کند.

درصد سرمایه‌گذاری در سهام، عمر صندوق، خالص ارزش دارایی‌ها، درصد سرمایه‌گذاری در صنعتی خاص، بازده در دوره‌های مختلف، کارمزدهای صدور و ابطال و … از جمله معیارهایی هستند که صندوق‌ها را از هم متمایز کرده‌اند. سرمایه‌گذاران می‌توانند با در نظر گرفتن یک یا چند مورد از این معیارها به صورت همزمان، صندوق‌ها را فیلتر کرده و صندوق‌هایی که بیشترین تطابق با این معیارها دارند را پیدا کنند. مثلاً سرمایه‌گذاران می‌توانند درصد سرمایه‌گذاری در سهام را بین ۴۰ تا ۶۰ درصد و بازدهی در سال گذشته را حداقل ۲۰ درصد در نظر بگیرند و صندوق‌هایی که بیشترین تطبیق با این ویژگی‌ها دارند را پیدا کنند.

برای ورود به بخش صندوق‌یاب، بعد از ورود به سایت رسام به آدرس www.rasamfunds.com، از منوی بالای سایت صندوق‌یاب را انتخاب کنید. در تصویر زیر گزینه‌­های مختلف صندوق‌یاب نشان داده شده است:

صندوق‌یاب

همان‌طور که در تصویر مشخص شده است بخش‌های مختلف صندوق‌یاب به شرح زیر است:

 • نوار ابزار:

نوار ابزار شامل قسمت‌های زیر است:

صندوق‌یاب

 • انتخاب تاریخ: در این قسمت تاریخ اطلاعات درج می‌گردد.
 • افزودن معیار: در این قسمت معیارهایی که مدنظر سرمایه‌گذار است انتخاب می‌شوند. با انتخاب هر کدام از معیارها همان‌‎‌‎طور که در تصویر زیر مشخص شده، معیارهای موردنظر به ستون‌های جدول لیست صندوق‌ها اضافه می‌شوند.

صندوق‌یاب

 

 • مرتب‌سازی بر حسب: در این بخش لیست ستون‌های جدول نشان داده می‌شود که با انتخاب هر کدام از آن‌ها، جدول بر اساس آن ستون مرتب می‌گردد و با استفاده از قسمتی که در کنار مرتب‌سازی قرار گرفته است، می‌توان جدول را بر اساس معیار انتخابی به صورت صعودی یا نزولی نشان داد.

صندوق‌یاب

 • نماش: در این قسمت نحوه نمایش جدول را می‌توان تغییر داد.

 

 • فیلتر اطلاعات:
  • جستجو: با استفاده از این گزینه می‌توان یک صندوق را بر اساس نام آن در لیست روبه‌رو پیدا کرد.
  • نوع صندوق: با کلیک بر روی این گزینه مطابق تصویر، سه گزینه نوع صندوق، نوع مدیر و پیش‌بینی سود نشان داده می‌شود. با استفاده از این گزینه‌ها می‌توان صندوق‌های موجود در لیست را فیلتر کرد. به عنوان مثال با انتخاب با درآمد ثابت در قسمت نوع صندوق،  فقط صندوق‌های با درآمد ثابت در جدول قرار می‌گیرند.

صندوق‌یاب

 • سرمایه‌گذاری: با استفاده از این گزینه می‌توان صندوق‌ها را بر اساس اطلاعات سرمایه‌گذاری فیلتر کرد. معیارهایی که در این بخش در نظر گرفته شده‌اند عبارتند از: دوره پرداخت سود، سرمایه‌گذاری در صنعت، درصد سرمایه‌گذاری در صنعت، درصد سرمایه‌گذاری در سهام، اوراق، وجه نقد و سپرده بانکی، سایر دارایی‌ها و خالص ارزش دارایی‌های صندوق.

صندوق‌یاب

 • بازده: در این قسمت امکان فیلترکردن صندوق‌ها بر اساس عملکردشان فراهم شده است. مثلاً با انتخاب دامنه‌ای از بازده‌ ماهانه، صندوق‌هایی نشان داده می‌شوند که بازدهی ماهانه‌ آنها در دامنه موردنظر قرار می‌گیرند.

صندوق‌یاب

لازم به ذکر است بعد از اینکه فیلترها تعریف شدند با استفاده از گزینه فعال یا غیرفعال کردن که در کنار عنوان هر فیلتر درج شده است، می‌توان همه آن‌ها را به صورت یکجا اجرا یا لغو کرد.

صندوق‌یاب

 • لیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری

در این قسمت لیست صندوق‌هایی که ویژگی مورد نظر سرمایه‌گذار را دارند آورده شده است. این جدول شامل چهار ستون ثابت ردیف، نام صندوق، نوع صندوق و نوع مدیر است. هر معیاری که در بخش نوار ابزار انتخاب گردد به این ستون‌ها اضافه می‌شود.

صندوق‌یاب

 

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد