سپرده‌های با نرخ بالای ۲۳ درصد در پرتفوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری

news-date

تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن, ۱۳۹۶ - آخرین بروز رسانی : ۲۳ بهمن, ۱۳۹۶

با اجرای بخشنامه بانک مرکزی از روز ۱۱ شهریورماه ۱۳۹۶، سقف نرخ سپرده­های بانکی یکساله ۱۵ درصد شد، ولی تعدادی از صندوق­های سرمایه­گذاری قبل از ابلاغ و اجرای این بخشنامه اقدام به افتتاح حساب­های سپرده با نرخ­های بالا نزد برخی بانک­ها و موسسات مالی و اعتباری کردند. بنابراین این صندوق­ها همچنان تا پایان سررسید سپرده­های خود در شهریورماه ۱۳۹۷ قادر خواهند بود نرخ سود قابل توجهی را برای سرمایه­گذاران خود محقق سازند.

بر اساس اطلاعات افشاشده صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ تا تاریخ این گزارش، حجم سپرده­های با نرخ بالاتر از ۲۳ درصد که برای این صندوق­ها افتتاح شده ۱۲،۴۴۰ میلیارد تومان بوده که بیش از ۱۰ درصد از کل سپرده­های صندوق­های سرمایه­گذاری و حدود ۸ درصد از کل خالص ارزش دارایی­های این صندوق­ها را شامل می‌شود. حجم کل سپرده­های با نرخ بالاتر از ۲۳ درصد صندوق­های سرمایه­گذاری بررسی­شده به تفکیک هر بانک به شرح زیر بوده است:

نام بانک جمع سپرده‌های گزارش شده نرخ
(میلیارد تومان)
بانک پارسیان ۷,۳۲۲ ۲۴٫۵ درصد
بانک آینده ۲,۹۳۷ ۲۴ تا ۲۶ درصد
بانک تجارت ۹۳۱ ۲۳ درصد
بانک ایران زمین ۴۵۰ ۲۴ درصد
بانک گردشگری ۲۲۰ ۲۳ و ۲۵ درصد
بانک شهر ۱۲۶ ۲۳ تا ۲۵ درصد
بانک سرمایه ۱۰۰ ۲۳٫۵ و ۲۵ درصد
بانک سامان ۱۰۰ ۲۳ درصد
موسسه کوثر ۱۰۰ ۲۴ درصد
موسسه ملل ۹۲ ۲۳ تا ۲۵ درصد
بانک دی ۶۲ ۲۳ درصد
جمع ۱۲،۴۴۰

شایان ذکر است که اطلاعات بعضی از صندوق­های سرمایه­‌گذاری تا تاریخ انتشار این گزارش افشا نشده و همچنین بعضی از صندوق­ها در گزارش وضعیت پرتفوی منتشرشده نرخ­های سود سپرده­های خود را افشا نکرده‌­اند و بعلاوه اطلاعات برخی از صندوق­ها نیز ناخوانا بوده است.

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد