کاهش سپرده‌گذاری صندوق‌ها

news-date

تاریخ انتشار: ۱۳ دی, ۱۳۹۶ - آخرین بروز رسانی : ۲۷ دی, ۱۳۹۶

شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت گزارش می­دهد: بر اساس اطلاعات دریافتی از سامانه رصد سیستمی اطلاعات صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری (رسام)، از نیمه آبان­‌ماه روند کاهش سپرده‌­گذاری صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری آغاز شده‌است. از نیمه آبان­‌ماه تا یازدهم ماه جاری، با وجود آنکه خالص ارزش دارایی­‌های صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری از ۱۵۶،۲۹۵ میلیارد تومان به ۱۵۹،۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته، حجم …

شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت گزارش می­دهد:

بر اساس اطلاعات دریافتی از سامانه رصد سیستمی اطلاعات صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری (رسام)، از نیمه آبان­‌ماه روند کاهش سپرده‌­گذاری صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری آغاز شده‌است.

از نیمه آبان­‌ماه تا یازدهم ماه جاری، با وجود آنکه خالص ارزش دارایی­‌های صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری از ۱۵۶،۲۹۵ میلیارد تومان به ۱۵۹،۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته، حجم سپرده­‌های صندوق‌­ها با کاهش مواجه شده‌است. بررسی ترکیب دارایی صندوق‌­ها نشان می‌­دهد که مجموع سپرده‌­های صندوق‌­های سرمایه‌­گذاری در این دوره کاهش ۳،۳۶۶ میلیارد تومانی را ثبت کرده در حالی که حجم اوراق با درآمد ثابت و سهام در ترکیب دارایی‌­های صندوق‌­ها به ترتیب ۴،۸۸۳ و ۱‌،۵۳۴ میلیارد تومان افزایش داشته‌است. بنابراین صندوق‌­ها در راستای اجرای الزامات تعیین شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار، درصد سپرده‌­گذاری منابع خود در شبکه بانکی را از ۷۶/۶ درصد در نیمه آبان‌­ماه به حدود ۷۳/۲ درصد کاهش داده‌­اند تا نسبت مجموع سهام و اوراق با درآمد ثابت از ترکیب دارایی‌­های آنها به بیش از یک چهارم افزایش یابد.

بر این اساس می‌­توان ادعا کرد که سه روند مشخص در مدیریت منابع صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری از نیمه آبان­‌ماه تا ۱۱ دی ماه ایجاد شده‌است:

  • ادامه رشد خالص ارزش دارایی صندوق­‌ها و جذب منابع جدید به صندوق‌­های سرمایه‌­گذاری؛
  • کاهش حجم سپرده­‌گذاری و خروج منابع صندوق‌­ها از سپرده بانکی؛
  • افزایش وزن سرمایه­‌گذاری صندوق‌­ها در بازار سرمایه؛
ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

علی رضا

موضوع جالبی بود. ممنون

محمدرضا

البته سازمان هم موقعی این مصوبه رو گذاشت ها.! طبیعیش هم صندوق ها دیگه انگیزه ای برای سپرده کردن در بانک نداشتند، چرا که بانک مرکزی تو شهریور، سود سپرده بالای ۱۵ درصد رو ممنوع اعلام کرده بود. معلوم نبود اگر بانک مرکزی این مصوبه رو نمیذاشت، باز هم صندوق‌ها به دلیل مصوبه سازمان درصد سرمایه گذاری در سپرده رو کم می کردند یا نه!!

آخرین رویداد