آشنایی با ارکان صندوق‌های سرمایه‌گذاری

news-date

تاریخ انتشار: ۵ دی, ۱۳۹۶ - آخرین بروز رسانی : ۱۷ دی, ۱۳۹۶

آشنایی با ارکان صندوق‌های سرمایه‌گذاری

هر سازمانی ارکانی دارد که فعالیت‌های سازمان را برنامه‌ریزی، اجرا، هدایت و کنترل می‌کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری از این امر مستثنی نبوده و به منظور استفاده بهینه از سرمایه‌ سرمایه‌گذاران و جلوگیری از سواستفاده‌های احتمالی و به طور کلی به منظور حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران دارای ارکانی هستند. این ارکان عبارت‌اند از مجمع صندوق، مدیر صندوق، مدیر ثبت، متولی صندوق، ضامن نقدشوندگی، حسابرس و کارگزار. در ادامه هر کدام از این ارکان و وظایفشان تشریح گردیده است.

مجمع صندوق:

مجمع صندوق بالاترين ركن صندوق قلمداد مي‌گردد و مهم‌ترين وظيفة آن انتخاب ارکان اصلی (مدير، مدیر ثبت، متولي، ضامن، نصب و عزل حسابرس) صندوق است. مجمع صندوق با حضور دارندگان حداقل نصف بعلاوه یک گواهی سرمایه گذاری ممتاز (آن بخش از سرمایه اولیه است که توسط موسسین تامین می شود) دارای حق رای صندوق رسمیت می یابد.

مدير صندوق:

مدیر صندوق ركن اجرايي صندوق و متخصص در بازار سرمايه است. مدير صندوق يك يا چند نفر شخص حقيقي را به عنوان مدير/ گروه مديران سرمايه‌گذاري انتخاب مي‌نمايد كه به نمايندگي مدير تصميمات مربوط به سرمايه‌گذاري و خريد و فروش سهام و اوراق بهادار را در چارچوب مقررات اعمال مي‌نمايند.

مدیر ثبت:

وظیفه اصلی مدیر ثبت اجرای صحیح درخواست‌های صدور و ابطال با رعایت مقررات مربوطه و در چارچوب اساسنامه است.

متولي صندوق:

متولی صندوق ركن نظارتي صندوق محسوب گرديده و توسط مجمع صندوق انتخاب می شود. از جمله وظایف آن پیشنهاد حسابرس به مجمع، نظارت بر عملکرد مدیر و.. می باشد. در واقع متولي به عنوان نماينده و وكيل سرمايه‌گذاران براي اقامة هرگونه دعواي كيفري عليه صندوق تعيين گرديده است.

ضامن:

فراهم نمودن نقدينگي كافي در شرايطي است كه صندوق براي انجام پرداخت‌ها طبق اساسنامه و يا ابطال واحدهاي سرمايه‌گذاري متقاضيان، وجه نقد كافي نداشته باشد. علاوه بر مفهوم فوق ممکن است در برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت ضمانتی برای اصل سرمایه و حداقل سود برای دوره مشخص و یا پرداخت سود دوره‌ای درنظر گرفته شود. بنابراین وجود ضامن برای کاهش ریسک نقدشوندگی گواهی های صندوق ضروری به نظر می رسد. وجود ضامن در یک صندوق موضوعی است کاملاً اختیاری و یک صندوق ممکن است فاقد رکن ضامن باشد.

حسابرس:

حسابرس ركن ديگر نظارتي است كه از بين مؤسسات حسابرسي معتمد سازمان و توسط متولي، جهت تأييد به مجمع صندوق معرفي مي‌گردد.

کارگزاران صندوق

مدیر صندوق برای انجام امور مربوط به معاملات سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار از خدمات کارگزاران مورد تایید سازمان استفاده می کند.

شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

محمدرضا

متن خوبی است

آخرین رویداد