گزارش هفتگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای هفته منتهی به ۲۹ آبان ۱۳۹۶

news-date

تاریخ انتشار: ۴ آذر, ۱۳۹۶ - آخرین بروز رسانی : ۱۷ دی, ۱۳۹۶

.

ترکیب و ارزش دارایی‌های صندوق‌های سرمایه­‌گذاری

خالص ارزش کل دارایی صندوق­‌های سرمایه‌گذاری با  ۱٫۴۶۴میلیارد ریال افزایش به مبلغ ۱٫۵۷۵٫۱۵۴ میلیارد ریال رسید. بیشترین افزایش خالص ارزش دارایی‌ها مربوط به صندوق‌های بادرآمد ثابت بوده که با ۱٫۰۴۴ میلیارد ریال افزایش به مبلغ  ۱٫۵۲۳٫۴۵۹میلیارد ریال رسیده و بیشترین کاهش خالص ارزش دارایی‌ها مربوط به صندوق‌های بازارگردانی است که با ۴۵ میلیارد ریال کاهش به مبلغ ۷٫۹۲۶ میلیارد ریال رسیده ­است. همچنین صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین شهر بیشترین افزایش (۵٫۴۵۰ میلیارد ریال) و صندوق سرمایه‌گذاری لوتوس پارسیان بیشترین کاهش (۲٫۵۳۴ میلیارد ریال) را در جمع خالص ارزش دارایی­های خود داشته‌اند.

نمودار زیر میزان تغییر در خالص ارزش دارایی‌ هر نوع از صندوق‌‌ها را نشان می‌دهد:

سهام، اوراق بادرآمد ثابت، سپرده‌های بانکی و وجه نقد و سایر دارایی­ها که ترکیب دارایی‌های صندوق­‌های سرمایه­گذاری را تشکیل می‌دهند در پایان روز دوشنبه  ۲۹ آبان ۱۳۹۶ برای کل صندوق­‌های سرمایه­گذاری به ترتیب ۸۴، ۲۹۸، ۱٫۱۹۰ و ۱۱ هزار میلیارد ریال بوده است.

در نمودار زیر درصد ترکیب دارایی‌های تحت مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری نشان داده ‌شده‌است:

میانگین سهم صنایع در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

سهم صنایع در پرتفوی صندوق‌ها در ۲۹ آبان در نمودار زیر نشان داده شده­است. مطابق این نمودار صنعت مخابرات با مبلغ ۹٫۵۳۱ میلیارد ریال بیشترین وزن را در پرتفوی صندوق‌ها داشته است. بعد از مخابرات صنعت فلزات اساسی جایگاه دوم را دارد که مبلغ سرمایه‌گذاری در آن ۹٫۴۳۰ میلیارد ریال می‌باشد.

عملکرد صندوق‌های سرمایه­گذاری

با توجه به آخرین به‌روزرسانی صندوق‌ها، صندوق مشترک دماسنج با بازدهی ۶٫۸ درصد رتبه اول را در بین همه صندوق‌ها به دست آورده‌است.

جدول زیر ۵ صندوق پربازده هفته گذشته در هر گروه از انواع صندوق‌ها را نشان می‌دهد:

در بخش بعدی، نمودار مقایسه شاخص کل صندوق‌های مشترک سهامی با شاخص‌های بورس و فرابورس طی یک ماه اخیر (منتهی به ۲۹ آبان ۱۳۹۶) آورده شده است. بر اساس نمودار صندوق‌های سهامی از تاریخ ۸ آبان‌ماه از شاخص بورس بهتر عمل کرده‌اند ولی نسبت به شاخص فرابورس در کل دوره یک ماهه، عملکرد پایین‌تری داشته‌اند.

پربازده‌ترین صنایع بازار سرمایه طی هفته گذشته محصولات کاغذی ، فرآورده‌های نفتی و سرمایه‌گذاری بوده‌اند. در جدول زیر صندوق‌هایی که بیشترین درصد سرمایه‌گذاری در این صنایع را داشته‌اند، آورده شده است:

وضعیت ورود و خروج نقدینگی به صندوق­های سرمایه‌گذاری

ورود پول به کل صندوق‌ها (به واسطه صدور واحدهای سرمایه‌گذاری) طی هفته گذشته ۱۳٫۷۴۶ میلیارد ریال بوده است. از طرفی خروج پول از کل صندوق‌ها (به واسطه ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری) ۱۴٫۹۱۲ میلیارد ریال بوده است. بنابراین خالص خروج سرمایه‌ از صندوق‌های سرمایه گذاری ۱٫۱۶۶ میلیارد ریال است. بیشترین خالص خروج سرمایه­­ با مبلغ ۱٫۱۸۰ میلیارد ریال مربوط به صندوق­های سرمایه­گذاری بادرآمد ثابت بوده است.

نمودار زیر خالص ورود و خروج وجه نقد در هر نوع از صندوق‌ها را در هفته گذشته را نشان می‌دهد:

۱۰ صندوق با بیشترین جذب سرمایه نسبت به خالص ارزش دارایی صندوق در نمودار زیر نشان داده شده­است:

ثبت نظر شما
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات کاربران

آخرین رویداد